Продължение от част 1: Участници в процеса
Възможностите за схемите са много повече, аз разглеждам 3 типични случая:
При малки обекти с ниска етажност и категория по ЗУТ
Тази схема се отнася за обекти 5-та категория по ЗУТ с ниско застрояване (жилищни и вилни сгради с РЗП до 100 m2), за които не се изисква Строителен надзор и регистриран строител в Камарата на строителите. Тук процедурите са опростени. Възложителят (В) плаща на Проектант/и (П) да му направи проект и на Технически контрол (ТК) да извърши контрол и оценка на съответствие на проекта по част Конструктивна. Изпълнителят трябва да има лице с техническа правоспособност за технически ръководител на строителен обект. Изпълнителят превъзлага част от дейностите на Подизпълнители (ПИ) и Производители (Пр), като той носи общата отговорност за окончателния продукт. За обекти с РЗП над 100 m2 вече се изисква Изпълнителят (И) да е фирма, вписана в регистъра на КСБ и да има Строителен надзор. За по-малки обекти не е нужно, но остава изискването към техническия ръководител. При всички случаи Проектантът извърша авторски надзор и се явява най-важният контрол от страна на Възложителя.
Пример – жилищна сграда с РЗП 98 m2
При средни обекти със Строителен надзор
Отнася се за обекти, за които по закон се изисква Строителен надзор (СН). По закон Строителният надзор контролира изпълнението на обекта. В действителност често пъти това се прави само документално. Затова се налага появата на отделен представител на Възложителя (В) – Инвеститорски контрол (ИК), който освен контрол по изпълнението, потвърждава извършената работа и плащанията на Възложителя към Изпълнителя (И) съгласно договора. Възможно е Възложителят да ползва за съвет и отделен Консултант (К). В показаната схема Строителният надзор изпълнява и допълнителна функция – оценка за съответствие на проекта. Техническият контрол (ТК) проверява работата на Проектанта (П) и прави оценка за съответствие по част Конструктивна. С цел избягване на дублирането на дейностите, обикновено Строителният надзор ползва оценката на ТК-то. Както и при предната схема, Изпълнителят трябва да е вписан в регистъра на КСБ. При нужда той ползва Подизпълнители (ПИ) и Производители (Пр), като отговорността е негова.
При инженеринг
Схемата тук е доста по-проста. Имаме двама главни участници – Възложител (В) и Изпълнител (И). Това опростява задълженията на Възложителите. Когато те работят с познат и проверен в практиката Изпълнител, това е ОК. Когато Изпълнителят е непознат, могат и обикновено възникват проблеми – с качество, със срокове, с пари.
Важна подробност е, че при организация на инженеринг Проектантът (П) вече не е на страната на Възложителя и така Възложителят губи една възможност за допълнителен контрол на изпълнението.
Технически контрол (ТК), Строителен надзор (СН), Подизпълнители (ПИ) и Производители (Пр) са избрани и им се плаща от Изпълнителя.
Препоръки към Възложителите
Понеже контролът в строителството е много важен компонент, Възложителят трябва да използва всякакви възможни начини да го прави в рамките на бюджета си.
При всякакви обекти е пожелателно, а при такива със средна големина е силно препоръчително, освен изисквания по закон Строителен надзор, Възложителят да поръча Инвеститорски контрол от лице/фирма, независима от Изпълнителя. Ако е лице, то не е нужно да е инженер, а може да е строителен техник с опит, вкл. пенсионер. Съществено е този Инвеститорски контрол да се осъществява регулярно във времето и да е независим от проверяваните.