Става земетресение. Страшно е, обаче няма загинали и пострадали хора. Има последствия за къщата, в която живеете. Паднал е коминът и е повредил покрива. Появили са се пукнатини в някои стени. Какво трябва да направите? Много ли е сложно? Колко ще струва?
Важно за следващите етапи е максимално подробно да документирате случилото се. Направете повече снимки преди да започнете да разчиствате разрушенията и да оправяте къщата. Не пропускайте да информирате Вашия застраховател. Поканете опитен проектант, строителен инженер конструктор, със специалност ПГС (промишлено и гражданско строителство, в момента се нарича ССС – строителство на сгради и съоръжения). Разбира се, най-добре е човекът да има препоръка от Ваш познат или от човек, на който имате доверие. Инженерът трябва да притежава пълна проектантска правоспособност от КИИП (Камара на инженерите в инвестиционното проектиране) по част Конструктивна. За Ваша сигурност можете да проверите в регистъра на КИИП http://www.kiip.bg/register в списъка с проектанти с пълна правоспособност. За еднофамилна къща е допустимо да ползвате и проектант с ограничена правоспособност, но той обикновено е млад човек и все още няма достатъчен опит за проектиране на укрепвания, което е много различно и сложно в сравнение с обикновеното проектиране.
За посещението на проектанта си подгответе наличната техническа документация на къщата – проекти, скици, схеми. Ако нямате такива си припомнете как е протекъл строежът или какво са Ви разказвали Вашите близки за него. Всечи подробности са важни. При огледа проектантът трябва да установи следните технически факти.
Установяването на типа и вида на конструкцията е част от работата. Друга важна част е откриване, оглед и оценка на пострадалите от земетресението или от други причини места. За целта при нужда проектантът ще чука и ще кърти за да види дали пукнатините са по-дълбоки или са само в мазилката. След извършване на подробният конструктивен оглед е добре да поискате от проектанта писмено становище за състоянието и проблемите на конструкцията. Становището трябва да съдържа информация за вида на конструкцията, установените проблеми и препоръките за отстраняването им. Посъветвайте се дали да представите становището на застрахователя.